LT EN RU

Karieso gydymas

Pasak Gineso rekordų knygos, dantų kariesas, arba ėduonis, yra plačiausiai paplitusi neužkrečiama liga pasaulyje. Tai danties audinių irimas, atsirandantis dėl netinkamos burnos higienos bei nuolatinio angliavandenių dominavimo maiste. Laiku negydant dantų karieso ir jam plintant galimas danties nervo pažeidimas. Tuomet gydomi kanalai, o vėliau dantis plombuojamas ir protezuojamas. Todėl svarbu ne tik tinkamai valytis dantis, bet ir reguliariai profilaktiškai tikrintis.


Dėl ko atsiranda dantų kariesas?

 

Pagrindinė dantų karieso priežastis veikiausiai yra ta, kad pasikeitė mūsų maisto sudėtis, bet valgymo kultūros ir higienos įgūdžiai sunkiai kinta. Mes nuolat užkandžiaujame gausiai angliavandenių turinčio maisto („užkandžiautojų civilizacija“). Mitybos pagrindą sudaro rafinuoti, greitai virškinami ir lipnūs maisto produktai. Daugiau valgome nenatūraliai saldžių produktų. Burnos ertmėje esančios bakterijos skaido maisto angliavandenius (gliukozę, fruktozę, sacharozę ir kt.) į rūgštis. Kai rūgščių koncentracija pasidaro didelė ( pH 5.5 ir mažiau), dantys pradeda irti.

Paradoksas: kuo turtingesnė visuomenė, tuo labiau jos maistas nesveikesnis ir brangesnis. Tampa nebeaišku, kas labiau kenkia sveikatai – maisto trūkumas ar besaikis jo vartojimas.

Tik labai mažas procentas žmonių turi genetiškai stiprius dantis, galinčius atsilaikyti prieš nuolatinį maisto buvimą burnoje. Daugumai iš mūsų nuo mažens reikia mokytis pasirinkti maisto produktus (paprastas, gausus skaidulų maistas natūraliai apvalo dantis), koncentruoti valgymus ir nebeužkandžiauti, du kartus per dieną po valgio kokybiškai išsivalyti dantis tinkama pasta; jei valgome dažniau – po bet kokio maisto iškart paskalauti. Reikia mokytis nesandėliuoti maisto burnoje!

 

 


Kaip pastebėti dantų kariesą?

 

Dantų karieso pačiam įžiūrėti kartais neįmanoma, ypač jei liga dar tik prasideda arba jis apima sunkiai matomas vietas (pvz., tarpdančius). Tačiau pastebėjus rudos, pilkšvos ar juodos spalvos dėmes ant danties paviršiaus, reikėtų kreiptis į odontologą. Dantis gali reaguoti į temperatūros dirgiklius, rūgštų, saldų maistą. Pašalinus dirgiklį dažniausiai iš karto dingsta ir skausmas. Tai tarsi danties ženklas, įspėjimas, kad jam reikia pagalbos. Paprastai negilūs danties pažeidimai būna visiškai neskausmingi, bet nereikėtų laukti, kol pradės stipriai skaudėti. Todėl ir reikia nuolat profilaktiškai tikrintis odontologijos klinikoje, kad dantų paviršiaus pažeidimai nevirstų giliais, brangiai gydomais pažeidimais.

 
Kaip gydomas dantų kariesas?

 

Negilios ertmės kariesas gydomas vieno vizito metu. Toks gydymas nesudėtingas ir neskausmingas, o rezultatai – ilgalaikiai. Svarbiausia užduotis gydant kariesą – pašalinti pažeistus audinius ir atkurti danties vientisumą, funkciją bei estetiką. Šiuolaikinėje odontologijoje tai neskausminga procedūra. Dantis plombuojamas medžiagomis, kurios imituoja natūralią jo spalvą. Plombomis galima atkurti ne tik dantų ėduonies pažeistus, bet ir nuskilusius ar nusidėvėjusius dantis.



Specialistai Kontaktai Registracija internetu