LT EN RU

Dantų protezavimas

Dantų protezavimas (dirbtinių dantų gaminimas) atliekamas, kai trūksta dantų ar gydymo plombomis jau nebepakanka, kad atkurtume pacientui priimtiną kramtymą, estetiką ir aiškų garsų tarimą (fonetiką). Protezai gaminami iš tauriųjų ir netauriųjų metalų lydinių, įvairių keramikos (porceliano) rūšių, medicininių plastikų.


Protezavimas – galutinis dantų gydymo etapas, atliekamas po chirurginio, periodontologinio, terapinio ar ortodontinio gydymo, užtikrinantis viso atlikto gydymo rezultatų stabilumą ir ilgaamžiškumą. Tai viena sudėtingiausių odontologijos sričių, reikalaujanti detalaus paruošiamojo gydymo: kitų specialistų darbo planavimo, kruopščios protezuojamų dantų atrankos, o svarbiausia – toliaregiško prognozavimo – kiek tai tarnaus?

 

 

 

Dantų protezavimas senovėje...

 

Dantų protezai dabar

 

Dantų protezų rūšys

 

Kiekvienam pacientui protezai parenkami individualiai, pagal esamą burnos būklę ir pageidavimus bei galimybes. Pagal tai, ar protezai išsiimami iš burnos ar ne, skiriamos dvi jų pagrindinės grupės:

  • neišimami protezai (laminatės, įklotai, užklotai, vainikėliai, tiltiniai protezai);
  • išimami protezai (lankiniai protezai (kartais dar vadinami „biugeliais") ir plokštelės).

Išimamus protezus tenka nuolatos išsiimti iš burnos, kad būtų galima išvalyti prilipusį maistą. Prie jų sunkiausia priprasti dėl didesnio dydžio, nestabilumo burnoje, ryškaus svetimkūnio jausmo, padidėjusio seilėtekio, galimo pykinimo ir sutrikusio garsų tarimo. Išimamais dantų protezais sunku sukramtyti kietą maistą, nes jie spaudžia dantenas. Šie protezai yra patys nepatogiausi, tačiau jie greičiau pagaminami bei pigiausi.
Neišimami protezai cementuojami ant dantų specialiais cementais. Pacientai nejaučia diskomforto ir nepatogumų kaip su išimamais protezais, nes jų nereikia išiminėti. Jų gamyba ilgesnė ir sudėtingesnė, todėl jie brangesni.
Medžiaga, iš kurios bus gaminamas protezas, priklauso nuo protezo rūšies, pageidaujamo estetinio rezultato, finansinių galimybių.
Iš medicininės plastmasės gaminami laikini vainikėliai (naudojami tol, kol bus pagaminti nuolatiniai), išimami protezai (ištisinės, dalinės plokštelės bei lankiniai protezai).


Metalo keramikos vainikėlio vaizdas iš vidaus ir iš išorės

Pagrindiniai šios medžiagos privalumai: pakankamai estetiška, lengvai pataisoma, pigu. Jos trūkumai: silpnumas – ji lūžta, greičiau dyla nei nuosavi dantys, keitimasis – keičia spalvą, labiau kaupia apnašą, blogus kvapus, dirginimas – gali sukelti dantenų uždegimą ar net būti alergijos priežastimi.

Pavieniai vainikėliai bei tiltiniai protezai gali būti gaminami grynai metaliniai. Tam gali būti naudojami tauriųjų (aukso, platinos, paladžio) arba netauriųjų metalų lydiniai (chromo ir kobalto, chromo ir nikelio, titano). Pastaruoju metu gryno metalo protezai gaminami retai, nes neestetiškai atrodo. Tačiau jie turi keletą privalumų: dantis mažai šlifuojamas, protezas pats tvirčiausias ir ilgaamžiškiausias, protezas pigesnis nei metalokeramikos protezai. Dažniausiai protezuojama metalokeramikos vainikėliais ar tiltiniais protezais. Ant išlieto metalinio karkaso ( gali būti naudojami tauriųjų ar netauriųjų metalų lydiniai) specialioje krosnyje kepama keramika (porcelianas). Tokiu būdu pagaminti dantys estetiški ir pakankamai tvirti.
Trūkumai: skilinėjimas – gali nuskilti keramikos apdaila, brangumas – aukštesnė kaina.

Gryna keramika naudojama vainikėlių, įklotų, užklotų, laminačių gamybai. Keramikos be metalo vainikėliais galima protezuoti tiek priekinius, tiek šoninius dantis.
Privalumai: didžiausias estetiškumas, puikus suderinamumas su natūraliais dantimis, labai tvirtas sukibimas su danties audiniais naudojant specialius cementus. Trūkumai: pasitaikantys keramikos skilimai, pačios brangiausios restauracijos.

 

Kontaktai Registracija internetu

 

 

Neišimami dantų protezai

 

Dantų laminatės

 

Jei būna pažeistas tik priekinis paviršius, dantys gali būti restauruojami laminatėmis (venyrais). Tai plonos grynos keramikos plokštelės, specialiais cementais tvirtinamos prie priekinio danties paviršiaus. Tai labai estetiškas ir minimaliai invazinis gydymo metodas. Kaip ir visi keraminiai protezai, laminatės turi būti tinkamai naudojamos, nes gali nuskilti ar atsiklijuoti.

 

 

 

 

Vaizdas prieš gydymą

 

Po protezavimo laminatėmis

 

 

 

Viršutinių priekinių dantų keraminės laminatės (venyrai)

 


Dantų įklotai ir užklotai

 

Kai dėl karieso ar kitų priežasčių netenkama daug danties audinių, juos galima atkurti didelėmis plombomis. Tai greitas ir pigus būdas. Tačiau kokybiškesnis ir ilgalaikiškesnis sprendimas – mikroprotezų, t. y. įklotų ir užklotų, naudojimas. Įklotai arba užklotai – tai dantų gamybos laboratorijoje iš keramikos ar aukso lydinių gaminamos tvirtos plombos.

 

 

 



Specialistai Kontaktai Registracija internetu