LT EN RU

Dantų protezavimas

Dantų protezavimas (dirbtinių dantų gaminimas) atliekamas, kai trūksta dantų ar gydymo plombomis jau nebepakanka, kad atkurtume pacientui priimtiną kramtymą, estetiką ir aiškų garsų tarimą (fonetiką). Protezai gaminami iš tauriųjų ir netauriųjų metalų lydinių, įvairių keramikos (porceliano) rūšių, medicininių plastikų.


Protezavimas – galutinis dantų gydymo etapas, atliekamas po chirurginio, periodontologinio, terapinio ar ortodontinio gydymo, užtikrinantis viso atlikto gydymo rezultatų stabilumą ir ilgaamžiškumą. Tai viena sudėtingiausių odontologijos sričių, reikalaujanti detalaus paruošiamojo gydymo: kitų specialistų darbo planavimo, kruopščios protezuojamų dantų atrankos, o svarbiausia – toliaregiško prognozavimo – kiek tai tarnaus?

 

 

 

Dantų protezavimas senovėje...

 

Dantų protezai dabar

 

Dantų protezų rūšys

 

Kiekvienam pacientui protezai parenkami individualiai, pagal esamą burnos būklę ir pageidavimus bei galimybes. Pagal tai, ar protezai išsiimami iš burnos ar ne, skiriamos dvi jų pagrindinės grupės:

  • neišimami protezai (laminatės, įklotai, užklotai, vainikėliai, tiltiniai protezai);
  • išimami protezai (lankiniai protezai (kartais dar vadinami „biugeliais") ir plokštelės).

Išimamus protezus tenka nuolatos išsiimti iš burnos, kad būtų galima išvalyti prilipusį maistą. Prie jų sunkiausia priprasti dėl didesnio dydžio, nestabilumo burnoje, ryškaus svetimkūnio jausmo, padidėjusio seilėtekio, galimo pykinimo ir sutrikusio garsų tarimo. Išimamais protezais sunku sukramtyti kietą maistą, nes jie spaudžia dantenas. Šie protezai yra patys nepatogiausi, tačiau jie greičiau pagaminami bei pigiausi.
Neišimami protezai cementuojami ant dantų specialiais cementais. Pacientai nejaučia diskomforto ir nepatogumų kaip su išimamais protezais, nes jų nereikia išiminėti. Jų gamyba ilgesnė ir sudėtingesnė, todėl jie brangesni.
Medžiaga, iš kurios bus gaminamas protezas, priklauso nuo protezo rūšies, pageidaujamo estetinio rezultato, finansinių galimybių.
Iš medicininės plastmasės gaminami laikini vainikėliai (naudojami tol, kol bus pagaminti nuolatiniai), išimami protezai (ištisinės, dalinės plokštelės bei lankiniai protezai).


Metalo keramikos vainikėlio

vaizdas iš vidaus ir iš išorės

Pagrindiniai šios medžiagos privalumai: pakankamai estetiška, lengvai pataisoma, pigu. Jos trūkumai: silpnumas – ji lūžta, greičiau dyla nei nuosavi dantys, keitimasis – keičia spalvą, labiau kaupia apnašą, blogus kvapus, dirginimas – gali sukelti dantenų uždegimą ar net būti alergijos priežastimi.

Pavieniai vainikėliai bei tiltiniai protezai gali būti gaminami grynai metaliniai. Tam gali būti naudojami tauriųjų (aukso, platinos, paladžio) arba netauriųjų metalų lydiniai (chromo ir kobalto, chromo ir nikelio, titano). Pastaruoju metu gryno metalo protezai gaminami retai, nes neestetiškai atrodo. Tačiau jie turi keletą privalumų: dantis mažai šlifuojamas, protezas pats tvirčiausias ir ilgaamžiškiausias, protezas pigesnis nei metalokeramikos protezai. Dažniausiai protezuojama metalokeramikos vainikėliais ar tiltiniais protezais. Ant išlieto metalinio karkaso ( gali būti naudojami tauriųjų ar netauriųjų metalų lydiniai) specialioje krosnyje kepama keramika (porcelianas). Tokiu būdu pagaminti dantys estetiški ir pakankamai tvirti.
Trūkumai: skilinėjimas – gali nuskilti keramikos apdaila, brangumas – aukštesnė kaina.

Gryna keramika naudojama vainikėlių, įklotų, užklotų, laminačių gamybai. Keramikos be metalo vainikėliais galima protezuoti tiek priekinius, tiek šoninius dantis.
Privalumai: didžiausias estetiškumas, puikus suderinamumas su natūraliais dantimis, labai tvirtas sukibimas su danties audiniais naudojant specialius cementus. Trūkumai: pasitaikantys keramikos skilimai, pačios brangiausios restauracijos.

 

Kontaktai Registracija internetu

 

 

Neišimami protezai

 

Dantų laminatės

 

Jei būna pažeistas tik priekinis paviršius, dantys gali būti restauruojami laminatėmis (venyrais). Tai plonos grynos keramikos plokštelės, specialiais cementais tvirtinamos prie priekinio danties paviršiaus. Tai labai estetiškas ir minimaliai invazinis gydymo metodas. Kaip ir visi keraminiai protezai, laminatės turi būti tinkamai naudojamos, nes gali nuskilti ar atsiklijuoti.

 

 

 

 

Vaizdas prieš gydymą

 

Po protezavimo laminatėmis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Viršutinių priekinių dantų keraminės laminatės (venyrai)

 


 

 

 

 


Dantų įklotai ir užklotai

 

Kai dėl karieso ar kitų priežasčių netenkama daug danties audinių, juos galima atkurti didelėmis plombomis. Tai greitas ir pigus būdas. Tačiau kokybiškesnis ir ilgalaikiškesnis sprendimas – mikroprotezų, t. y. įklotų ir užklotų, naudojimas. Įklotai arba užklotai – tai dantų gamybos laboratorijoje iš keramikos ar aukso lydinių gaminamos tvirtos plombos.

 

 

 

 

 

 

Dedamas danties įklotas

 

Dantis be užkloto

 

Po protezavimo užklotu


Dantų vainikėliai ir tiltiniai protezai

 

Jei netenkama labai daug danties audinių (dažniausiai po traumų ar šaknų kanalų gydymo), rekomenduojama tokį dantį restauruoti vainikiniu protezu. Juo atkuriama viso danties anatominė forma, funkcija, estetika bei sumažinama danties lūžimo rizika.

 

  


Vainikėliai gali būti gaminami iš metalo, metalokeramikos arba tik iš keramikos. Šiuolaikinės technologijos leidžia pagaminti tvirtus ir ilgaamžius dantų protezus, nenaudojant jokio metalo. Jie dėl didesnio laidumo šviesai sukuria natūralesnį danties protezo vaizdą, o dėl cheminio stabilumo yra sveikesni. Tokie vainikėliai dažniausiai gaminami priekinių dantų srityje.

Kai visiškai netenkama vieno ar kelių dantų, tokį defektą galima atkurti implantais arba tiltiniu protezu. Jei nusprendžiama protezuoti tiltiniu protezu, šalia defekto esantys dantys protezuojami vainikėliais, o tuščias tarpas užpildomas prie vainikėlių prijungta tarpine dalimi, kuri atstoja prarastus dantis.

 

 

Tiltinis protezas

  

  

Grynos keramikos (cirkonio oksido) tiltinis protezas

 

Išimami protezai

 

Plokštelės

 

Jei visai nėra dantų ar lieka tik keletas, juos galima atkurti implantais (protezai bus neišimami) arba ištisinėmis (jei pacientas bedantis) bei dalinėmis išimamomis plokštelėmis (jei dar likę dantų). Gaminant plokšteles į plastmasinį, dantenas imituojantį pagrindą sustatomi plastmasiniai dantys. Protezas gula ant dantenų. Jei burna visiškai bedantė, protezai prie gleivinės laikosi tik dėl siurbimosi efekto. Viršutinės plokštelės paprastai laikosi daug geriau nei apatinės. Siurbimosi efektą gali pagerinti vaistinėse parduodami specialūs išimamų protezų klijai, bet juos tepti reikia nuolat. Jei likę keletas dantų, plokštelės už jų kabinamos metaliniais kabliukais.

Apatinė ir viršutinė plokštelė


Plokštelinių protezų (gaminamų iš įprastos (kietos) plastmasės) privalumai: greita gamyba, lengvas įdėjimas – gali nebūti nė vieno danties burnoje, lengvas taisymas: lengva pataisyti, į tą patį protezą įstatyti vėliau prarastus dantis, lengva higiena (protezai valomi išimti), maža kaina.

Trūkumai: judėjimas – kramtant maistą protezai juda; dažnai apatinė plokštelė labai prastai laikosi, prasta estetika – matyti metaliniai kabliukai; plastmasė ilgainiui darosi porėta, labiau kaupia apnašą, keičia spalvą, prastas temperatūros ir skonio jutimas dėl gomurį, dantenas dengiančios plastmasės, kramtymo efektyvumas tik apie 50% lyginant su neišimamais protezais, spartesnis kaulo tirpimas.

Išimami protezai gali būti gaminami iš elastingo plastiko. Tuomet galima išvengti neestetiškų metalinių kabliukų. Pacientai dažnai nurodo, kad tokie protezai patogesni nei pagaminti iš kietos plastmasės. Tačiau ,,minkštosios plokštelės‘‘ turi keletą esminių trūkumų, kurie ir nulemia jų nepopuliarumą. Pirmiausia, jos žymiai brangesnės nei įprastos plastmasės protezai. Jas sunkiau pataisyti: įstatyti papildomus dantis, kabliukus, persluoksniuoti vidinį paviršių, kad būtų galima kompensuoti nuolatinį kaulo persitvarkymą po protezu. Svarbiausia blogybė – paradoksalu, bet ,,minkštosios plokštelės“ labiau tirpina žandikaulio kaulą nei kietos. Skirtingoms žmogaus žandikaulių vietoms būdingas skirtingas kietumas, taigi ir atitinkamai skirtingas jų atsparumas spaudimui. Pavyzdžiui, gomurys labai atsparus spaudimui ir lėčiau tirpsta po išimamais protezais nei kitos viršutinio žandikaulio sritys. Įprastos plastmasės išimami protezai dėl savo standumo kramtymo krūvį labiau perduoda kietesnio kaulo sritims. Tuo tarpu ,,minkštosios plokštelės“ mažiau perskirsto kramtymo spaudimą, ir žandikaulio kaulas tirpsta sparčiau. Kuo labiau mažėja žandikauliai, tuo sunkiau laikosi išimami protezai.

 

Lankiniai protezai

 

Apskritai lankiniai protezai laikomi geriausiais iš blogiausių (išimamų) protezų rūšių Jie panašūs į dalines plokšteles, bet vietoj masyvaus plastmasinio pagrindo turi mažesnį metalinį karkasą. Todėl lankiniai protezai tvirtesni, užima mažiau vietos, geriau laikosi burnoje, mažiau tirpina po savimi žandikaulius ir yra patogesni nei plokštelės.

     

Lankinis protezas

 

Tas pats protezas burnoje


Lankiniai protezai prie dantų kabinami kabliukais arba fiksuojami specialiais užraktais. Užraktais fiksuojami lankiniai protezai stabiliau laikosi burnoje ir yra kur kas estetiškesni, nes nesimato kabliukų. Tačiau tuomet vainikėliais reikia apvilkti bent po kelis atraminius dantis prie kiekvieno užrakto. Todėl dažnai tai nėra likusius dantis tausojantis gydymo metodas.

Lankiniams protezams būdingos tos pačios neigiamos savybės kaip ir visiems išimamiems protezams: reikia daugiau laiko prie jų priprasti, ryškus svetimkūnio jausmas, padidėjęs seilėtekis, galimas pykinimas ir sutrikęs garsų tarimas, burnoje labai kaupiasi maistas. Be to, šių protezų gamyba daug sudėtingesnė. Lankai kainuoja daug brangiau nei plokštelės. Todėl ištobulėjus dantų implantologijai lankai, kaip ir apskritai visi išimami protezai, gaminami vis rečiau.

 Specialistai Kontaktai Registracija internetu