LT EN RU

Dantų balinimas

Šiuolaikinėje kultūroje vyrauja supratimas, kad dantų baltumas suteikia šypsenai žavesio, o mums – pasitikėjimo savimi. Balta šypsena tapo laimingos ir sėkmės lydimos asmenybės vizitine kortele. Be to, kažkodėl manoma, kad balti dantys yra sveiki dantys. Taigi šiuo atveju viską lemia mūsų pačių ar aplinkinių įsitikinimas, o dantų spalvą keisti tikrai įmanoma.


Radikaliai spalva keičiama dantis padengiant norimos spalvos porceliano protezais ar plombomis (plačiau aprašyta skyriuje ,,Estetinis dantų spalvos ir formos koregavimas“). Tai dažniausiai atliekama, kai dantys pažeisti karieso ar kitų ligų. Tačiau jei dantys sveiki ir pakaktų juos tik pašviesinti keliais tonais – atliekamas kruopštus dantų nuvalymas nuo paviršinių pigmentų ir papildomas balinimas specialiais medikamentais.

 

Kodėl dantys tamsėja?


Dantys tamsėja dėl įvairių priežasčių, kurios gali būti išorinės ir vidinės. Išorinės priežastys – tai maisto apnašos, tabakas, gausus kavos, arbatos, raudonojo vyno ir kitokio maisto, kurio sudėtyje yra dažomųjų medžiagų, vartojimas. Dantų spalvą taip pat neigiamai veikia dideli maisto ir gėrimų temperatūros pokyčiai, dėl kurių įtrūksta danties emalis ir dažančios medžiagos lengviau į jį įsigeria.

Vidinės priežastys gali būti tokios: danties pulpos uždegimas, dantų traumos, šaknų kanalų gydymas, sovietų valdžios metais taikytas šaknų kanalų plombavimas rezorcinformalino pasta, dantį nudažančia rausvai rusva spalva, nekokybiškas dantų plombavimas, dauginis kariesas, tetraciklino vartojimas nėštumo metu, nuo ko patamsėja vaikų dantys, pigmentą gaminančių bakterijų gausus dauginimasis burnoje. Be to su amžiumi dantys tamsėja savaime, nes plonėja emalis ir ryškėja tamsesnis vidinis danties sluoksnis dentinas.

 

Kontaktai Registracija internetu

 

 

Kada galima balinti dantis?


Jeigu nesame patenkinti savo dantų spalva, dantis galima balinti. Tačiau balinimas turi būti atliekamas po profesionalios burnos higienos, kurios metu pašalinamos minkštos ir kietos dantų apnašos („akmenys“). Be to, burnos higienos specialistas specialiu sodos miltelių pūtikliu nuvalo pigmentus, susikaupusius danties paviršiaus nelygumuose, ir grąžina dantims tikrąją jų spalvą. Tuomet pacientas ir gali spręsti, ar jam reikia papildomai balinti medikamentais.

Prieš pradedant balinimą turi būti išgydytas dantenų uždegimas ir dantų kariesas. Dantų balinimą reikėtų atidėti nėščiosioms bei maitinančioms mamoms, nes jų dantenos daug jautresnės dėl hormoninių pakitimų.

Svarbu nepamiršti, kad balinant dantis plombos ir protezai nepašviesėja, todėl dažniausiai tenka keisti senas restauracijas. Planuojant dantų balinimą ir restauravimą pirmiausiai atliekamas balinimas. Po 14 dienų, kai dantų spalva stabilizuojasi, galima pradėti plombuoti ar protezuoti.

 

Kokios dantų balinimo medžiagos naudojamos ir kaip jos veikia?


Dantis pradėta balinti XIX amžiaus pabaigoje. Tam buvo naudojama oksalo rūgštis. Nuo to laiko išbandyta daug medžiagų (pvz., chloridas, pirozonas, amoniakas) ir metodų. Vėliau balinimui pradėtas taikyti vandenilio peroksidas, kuris naudojamas iki šiol.

Jei gydytojas prižiūri, procedūra yra visiškai saugi. Vandenilio peroksidas (H2O2) patekęs ant danties paviršiaus skyla į vandenį (H2O) ir laisvąjį deguonį (O). Laisvojo deguonies molekulės prasiskverbia į danties emalį ir dentiną, oksiduojasi arba nutraukia ten esančių baltyminių dėmių dvigubas jungtis, todėl dantis įgauna baltą spalvą.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad tokios dantų balinimo priemonės, naudojamos pagal instrukcijas, nesukelia dantų ėduonies ar erozijų, nes jų rūgštingumas (pH) neutralus. Turbūt blogiausia, kas gali nutikti išoriškai balinant dantis, – visiškas rezultato nebuvimas. Pavojingesnė procedūra (dėl savaiminio danties tirpimo (vidinės rezorbcijos) atsiradimo tikimybės) - endodontiškai gydytų dantų balinimas iš pulpos kameros pusės. Todėl ši dantų balinimo procedūra atliekama tik odontologo kabinete.

 

Kokie yra dantų balinimo būdai? Kaip balinami dantys?


Jeigu norite balinti visus dantis, patogiausia juos balinti namuose. Iš pradžių odontologijos klinikoje parenkamos standartinės arba pagaminamos individualios dantų kapos, į kurias dedamas balinamasis gelis. Namuose kapos su balinamuoju geliu laikomos ant dantų tam tikrą laiką (dažniausiai vieną arba keturias valandas, priklausomai nuo medžiagos stiprumo). Paprastai dantys išbąla per 7–10 dienų.

Jeigu dantį reikia balinti iš vidaus (patamsėjimas po traumos, šaknų kanalų gydymo) arba jeigu norite greito rezultato, galima rinktis balinimą klinikoje. Naudojamos panašios, tik didesnės koncentracijos balinimo medžiagos. Priklausomai nuo dantų spalvos ir pageidaujamo rezultato, procedūra gali užtrukti 30–60 minučių. Atsižvelgiant į pasirinktą balinti medikamentą, jo veikimui katalizuoti gali būti naudojami įvairūs šviesos šaltiniai: lazeris, specialios lempos.

Manytume, praktiškiausias būdas – balinimas namuose, nes norint išlaikyti pasiektą rezultatą procedūrą galima bet kada pakartoti.

Pirmąsias kelias dienas po balinimo nerekomenduojama naudoti dantis tamsinančių maisto produktų (pvz., kavos, arbatos, raudonojo vyno).

 

Ar labai dantys išbąla?


Po dantų balinimoPriklausomai nuo amžiaus, dantų spalvos pakitimo priežasties, individualios danties struktūros, emalio storio, balinamosios medžiagos koncentracijos ir balinimo būdo dantys gali pašviesėti 2–5 tonais (nuotraukos: prieš ir po dantų balinimo). 

 

Koks šalutinis poveikis?


Kai kuriems pacientams padidėja dantų jautrumas šalčiui bei rūgštims. Nutraukus balinimą jautrumas dažniausiai išnyksta per kelias dienas. Galima naudoti ir papildomus dantų jautrumą mažinančius preparatus, specialias pastas, fluoro gelio aplikacijas, skalavimo skysčius (dėl to derėtų pasitarti su odontologu). Moksliniais tyrimais nustatyta, kad labai dažnai balinant dantis kalcio ir fosforo kiekis dantyse sumažėja 30 procentų, todėl jie tampa trapesni, gali trūkinėti emalis.

Labai svarbu balinančių medžiagų nenuryti, kad nebūtų dirginama stemplė ir skrandis.

 

Ar ilgai dantys išlieka balti?


Išbalinti dantys visada liks šviesesni, jeigu tik juos tinkamai prižiūrėsime (valysime kelis kartus per dieną ir du kartus per metus atliksite profesionalią burnos higieną), nenaudosime dantis dažančių produktų. Dažniausiai kartą ar du kartus per metus reikia atlikti palaikomąsias balinimo procedūras. Situacija labai panaši į pastangas išlaikyti pasirinktą plaukų spalvą.

 Specialistai Kontaktai Registracija internetu