LT EN RU

Odontologija anksčiau ir dabar: ar dar turime pagrindo bijoti?

Odontologinių procedūrų baimė – sovietinis palikimas. Vyresnės kartos asmenims vos pažvelgus į odontologo kėdę grįžta kraupūs prisiminimai. Įsišaknijusios baimės nejučia perduodamos iš kartos į kartą, todėl fobija odontologinėms procedūroms plinta tarsi virusas. Sustabdykime šį virusą, palygindami odontologiją anksčiau ir dabar. Metas pakeisti išankstines nuostatas, remiantis konkrečiais faktais, o ne neigiamų emocijų likučiais.

 

Odontologinė įranga

 

Odontologijos srityje įvykusį pokytį galime pastebėti net ir išoriškai. Odontologo kėdė sovietmečiu greičiau priminė kankinimų kėdę, o tuometinės medicinos priemonės ir jų stygius gąsdino. Vienkartinių įrankių ir daiktų nebuvo, be to, buvo naudojami plieniniai grąžtai drebančiais galais, nuo kurių net tirtėdavo paciento galva. Dabar siaubo filmą primenančius vaizdus odontologijoje pakeitė moderni aplinka ir sterili įranga. Naudojami emalį tausojantys deimantiniai grąžtai, o šiuolaikinės kėdės gaminamos taip, kad pacientas jaustųsi patogiai net ir ilgo, sudėtingo gydymo metu. Nepaisant akivaizdžių pokyčių ir sukurto visapusiško patogumo, retas kuris odontologo kėdėje jaučiasi komfortiškai. Atsipalaiduoti trukdo ne skausmas, o įsitikinimai.

 

Odontologo kėdė sovietmečiu greičiau priminė kankinimų kėdę, o tuometinės medicinos priemonės ir jų stygius gąsdino. Vienkartinių įrankių ir daiktų nebuvo, be to, buvo

 

Skausmas – praeitis

Ar gydymo metu skaudės? – tokio nuogąstavimo šiais laikais neturėtų būti. Žinoma, sovietinės stomatologijos ragavusiems asmenis, tai tebelieka kertiniu klausimu, nes nuskausminimui, tuo metu, nebūdavo tinkamų preparatų ir pakankamai įrankių. Gremėzdiški, kaistantys grąžtai, labiau primenantys statybinius, nei odontologinius įrankius ir siaubingas skausmas procedūrų metu paliko traumą. Dabar dantų gydymo be nuskausminamųjų neįmanoma net įsivaizduoti. Bet įsivaizduoti ir nėra prasmės, nes šiomis dienomis nesukeliant pacientui jokio skausmo ir nemalonių pojūčių galima atlikti net sudėtingas chirurgines procedūras.

Esant poreikiui, odontologinės procedūros atliekamos vietinėje nejautroje. Toje vietoje, kur atliekamas gydymas, šalia nervo suleidžiami nejautrą sukeliantys vaistai, taip slopinant skausmą. Tiesa, kaustančią baimę nuslopinti kur kas sunkiau, nei skausmą. Dėl to pravartu pasitelkti pagalbines priemones, nukreipiančias paciento mintis. Puikus sprendimas – virtualios realybės akiniai. Pacientai, pasinerdami į virtualų pasaulį visiškai atsiriboja nuo atliekamos procedūros, o baimę ir stresinę būseną keičia mėgavimasis nepatirtais įspūdžiais.

 

Ar gydymo metu skaudės? – tokio nuogąstavimo šiais laikais neturėtų būti

 

 Registracija internetu 

Dantų atkūrimas anksčiau ir dabar

Kokybiškos odontologinės medžiagos ir individualiai kiekvienam pacientui pritaikytas gydymas šiandien mums atrodo savaime suprantamas dalykas. Dabar, gaminant protezus, preciziškai atkartojamos dantų savybės – skirtumo nuo natūralių dantų nejaučia nė patys pacientai, o rezultatais džiaugiasi metų metais. Sovietmečiu situacija buvo daug liūdnesnė. Dantų vainikėliai nebūdavo pritaikomi kiekvienam pacientui, o tik šiek tiek apšlifuojami jau uždėjus. Švelniai tariant, tokiu būdu nebūdavo išgaunamas pats geriausias rezultatas – dantis nepakankamai priglusdavo prie dantenų, todėl neatrodė estetiškai, be to, taip padidėdavo uždegimo rizika.

 

Sovietmečiu dantų restauracijos nebūdavo pritaikomos pacientui, o tik šiek tiek apšlifuojamos jau uždėjus. Švelniai tariant, tokiu būdu nebūdavo išgaunamas pats geriausias rezultatas

 

Modernios technologijos – nepriekaištingai kokybei

Neatsiejama šiuolaikinio, sėkmingo gydymo dalis yra modernios technologijos. Apie tokias pažangias priemones kaip 3D kompiuterinis tomografas, mikroskopas, sovietmečiu buvo galima tik pasvajoti. Dabar pažangios technologijos užtikrina gydymo tikslumą ir paciento komfortą procedūros metu.

 

Prieš tam tikras odontologines procedūras gali būti atliekama 3D kompiuterinė tomografija. Naudojant šią modernią radiologinės diagnostikos priemonę, išgaunama trigubai didesnė raiška, o pacientas gauna daug mažesnę apšvitą. Gauti rezultatai padeda tiksliai diagnozuoti problemą ir  parengti detalų gydymo planą. Kalbant apie patį gydymo procesą, šiuolaikinis gydymas sunkiai įsivaizduojamas be mikroskopo. Visko pamatyti plika akimi – neįmanoma, o naudojant mikroskopą, vaizdas padidinamas daugybę kartų. Tai suteikia odontologams galimybę užtikrinti maksimaliai estetiškus ir ilgaamžius rezultatus, išvengiant komplikacijų.

 

Baigiamasis žodis

 

Sovietinė stomatologija nuo dabartinės odontologijos skiriasi kaip diena ir naktis, todėl gręžiotis į praeitį ir baimintis nebėra prasmės. Verčiau pasidžiaukime milžinišku šuoliu odontologijos srityje ir beribėmis galimybėmis, leidžiančiomis be vargo sukurti sveiką ir žavią šypseną kiekvienam.