Dantenų būklė nėštumo metu. Ką būtina žinoti?
Daugeliui nėštumas– džiaugsmingo laukimo kupinas laikotarpis, atnešantis daugybę permainų visose gyvenimo sferose. Moters organizmas – ne išimtis. Deja, ne visi pokyčiai malonūs: hormonų svyravimas, rytinis pykinimas, pakitę mitybos įpročiai ir kiti veiksniai neigiamai paveikia burnos ertmę. Kas gresia dantenoms nėštumo metu ir kaip pagerinti jų būklę?
Svarbu ir kūdikiui
Protezavimo-implantavimo (PIK) klinikos gydytoja odontologė Jurgita Savickienė teigia, kad nėštumo metu iššūkių organizmui netrūksta. „Dėl hormonų įtakos, būsimos mamos kūne kraujo tūris padvigubėja. Tai reiškia, kad daugiau kraujo plūsta ir į burnos audinius. Šie hormonų pokyčiai gali sukelti uždegimą ir dantenų kraujavimą. Be to, burnoje esanti rūgštinė terpė gali sąlygoti neigiamą rūgščių poveikį dantų emaliui, todėl nėštumo metu padidėja dantų ėduonies atsiradimo rizika bei dantų jautrumas“.
Pašnekovė taip pat atkreipia dėmesį, kad rūpintis burnos ertmės būkle svarbu ne tik dėl savęs, bet ir dėl būsimo vaikelio sveikatos. „Nors periodonto ligos kelia grėsmę visiems be išimties, besilaukiančioms moterims šios infekcijos dar pavojingesnės: negydomos jos gali turėti neigiamą poveikį kūdikiui ir kelia didesnę priešlaikinio gimdymo riziką“.
PIK klinikos gydytoja dalinasi 4 patarimais, kurie padės užtikrinti dantenų priežiūrą nėštumo metu:
- Viso nėštumo metu burnos bei dantų priežiūra. Dantis valykite bent du kartus per dieną, panaudokite tarpdančių siūlą ir burnos skalavimo skystį.
- Jeigu burnoje padidėjusi rūgštingumo terpė (taip nutinka po valgio ir gėrimo, taip pat – po vėmimo), valyti dar neskubėkite, nes rizikuojate pažeisti dantų emalį. Praskalaukite burną vandeniu, o dantis valykite tik po pusvalandžio.
- Gali būti, kad dantenos kraujuoja dėl netinkamai pasirinktų burnos priežiūros priemonių: per kieto šepetėlio, neatsargaus tarpdančių siūlo naudojimo. Todėl rinkitės minkštą dantų šepetėlį, o tarpdančių siūlą naudokite atsargiai, kad nepažeistumėte dantenų.
- Norėdama apsisaugoti nuo dantenų uždegimo, naudokite antibakterinę dantų pastą ir skalavimo skystį be alkoholio.
Šie profilaktiniai patarimai tikrai padeda siekiant sveikų dantenų ir puikios savijautos. Vis dėlto, susidūrus su realiomis problemomis, prireiks profesionalios pagalbos. Jeigu dantenos kraujuoja nuolat arba labai intensyviai, yra paburkusios, jaučiate maudimą ar kitus simptomus, nelaukite ir kuo skubiau kreipkitės į specialistus.
PIK klinikoje dirba tik patyrę gydytojai periodontologai, kurie net pasirūpins Jūsų sveikata efektyviai, be skausmo ir greitai!