LT EN RU

Griežimo profilaktika

Tikriausiai ne kartą esame girdėję sakant – kai man buvo sunku gyventi, sukandau dantis ir išgyvenau. Manoma, kad daugelis sukanda dantis, kai išgyvena įtampą, nerimą ar priima sprendimus. Tačiau visi mes tai darome skirtingu intensyvumu. Jei esame jautresni, darbe ar apskritai gyvenime tvyro nuolatinė įtampa. Naktį streso būsena mažiau kontroliuojama, ji dar gali pasireikšti ir dantų trynimusi tarpusavyje. Nėra tiksliai žinoma šio reiškinio priežastis. Manoma, kad tai centrinės nervų sistemos fenomenas ar miego sutrikimo forma. Tačiau daugelis sutinka, kad lemiamas to faktorius – psichologinė įtampa.

Dėl nuolatinio dantų sukandinėjimo ar griežimo sparčiau dyla dantys, įskausta kramtymo raumenys ir žandikaulio sąnariai (žr. „Kramtymo raumenų ir žandikaulio sąnario sutrikimų gydymas“).

Patys nejaučiame, kad griežiame dantimis ar dažnai laikome juos sukandę. Tai parodo specifinis dantų dilimo raštas: nudyla tos dantų dalys, kurios paprastai nekontaktuoja kramtant – priekinių dantų kandamieji kraštai.

 

Nudilęs iltinio danties kraštelis


Pastebėjus, kad dyla dantys ar matosi daugybiniai vainikų nutrupėjimai, nesilaiko, skilinėja plombos ar dirbtiniai vainikėliai, būtina skubiai kreiptis į kompetentingą odontologą. Dažniausiai tokiais atvejais restauruojamos nutrintos vietos ir gaminamos apsauginės kapos. Būtina apsaugoti natūralius dantis nuo dilimo. Priešingu atveju susidaro ydingas ratas: nudyla dantys – juos reikia restauruoti – plombos ir protezai taip pat dyla ir skilinėja.

 


Taigi griežimo dantimis priežasties burnoje dažniausiai nerandama. Nutrinti dantys daugeliu atvejų turbūt laikytini mūsų skubančios civilizacijos pasekme. Mes tiek daug dirbame, mąstome, analizuojame, kad nebepastebime, ką tuo metu veikia mūsų organizmas, koks jis įsitempęs. Reikia patiems nuolat mokytis kontroliuoti įtampą gyvenime. Derėtų išanalizuoti dienotvarkę – sulėtinti gyvenimo tempą, pabandyti pakeisti savo požiūrį į aplinkybes, kurių tikrai negalima pakeisti. Reikia stengtis, kad kuo rečiau būtų jaučiama įtampa, trumpinti jos laiką. Labai naudinga pamažu išsiugdyti gebėjimą pastebėti, kokia yra dantų padėtis (normali būsena – lūpos užvertos, mažas tarpelis tarp dantų). Sunkesniais atvejais praverstų psichologo pagalba. Labai sunku išmokti pagauti save įsitempus, bet bandyti verta, nes kenčia ne tik kramtymo raumenys, sąnariai ar dantys. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, 80 % ligų susijusios su stresu.

 

 

Viršutinių dantų plastmasinė kapa


Kasdienių pastangų dėka galima išmokti dieną kontroliuoti dantų sukandimo tvirtumą, tačiau naktį viskas vyksta nevalingai. Todėl dantų apsaugai naktį gaminamos įvairių konstrukcijų kapos. Jei burnoje daug restauruotų dantų, naktinis kapos naudojimas būtinas protezų ar plombų apsaugai.

Iki šiol dar nėra pasiūlyta jokios universalios priemonės, kuri visiškai panaikintų griežimą dantimis. Galimas tik jo padarinių švelninimas.

 

 



Specialistai Kontaktai Registracija internetu