LT EN RU

Kanalų gydymas

Jei laiku negydomas danties kariesas, pažeidimas plinta gilyn kietaisiais audiniais, kol pasiekia pulpą. Tada reikia gydyti dantų šaknų kanalus.

Kiekvienas dantis susideda iš vainiko ir vienos ar kelių šaknų. Danties vainiku vadinama ta dalis, kuri matyti burnoje. Jis sudarytas iš emalio ir giliau esančio dentino sluoksnių. Šaknis – tai danties dalis, esanti dantenose ir kaule. Ją dengia plonas cemento sluoksnis ir giliau esantis dentinas. Danties viduje yra ertmė, užpildyta minkštaisiais audiniais (nervais, kraujagyslėmis, limfagyslėmis), kuri vadinama pulpa (paprastai sakoma – danties nervas). Kai uždegimas apima visą danties pulpą, šaknies kanalai tampa įvairiausių mikroorganizmų rezervuaru. Uždegimo negydant jis gali plisti gilyn į kaulą ir sukelti viršūninio apydančio uždegimą.


Kokios pulpito, arba danties nervo uždegimo, priežastys?

 

Pagrindinė pulpito priežastis – bakterijos. Progresuojant danties kariesui pažeidžiami giliau esantys danties kietieji audiniai, taigi burnos bakterijoms vartai atveriami iki pat pulpos. Pulpa gali būti pažeista šlifuojant dantis, gydant gilų kariesą arba traumos atveju (danties sumušimas, vainiko skilimas).


Kokie pulpito simptomai?

 

Pacientai skundžiasi labai aštriais be priežasties atsirandančiais priepuoliniais skausmais. Dažnai skausmas plinta į ausį, smilkinį; intensyvėja vakare ir naktį. Nuskausminamieji vaistai veikia nefektyviai arba padeda tik didesnės jų dozės. Pasitaiko atvejų, kai pulpitas praeina be simptomų, bet infekcija ir tada išplinta į aplinkinį kaulą.


Kaip diagnozuojamas pulpitas?

 

Pirmiausiai išklausomi paciento nusiskundimai. Po to tiriami dantys: ieškoma karieso, didelės plombos, po kuria gali būti gedimas, tikrinamas dantų jautrumas šalčiui. Ieškant karieso tarpdančiuose, po plombomis, vainikėliais gali prireikti rentgeno nuotraukos.


Kaip gydomas pulpitas?

 

Šaknies kanalų, arba endodontinio, gydymo tikslas – pašalinti uždegimo paveiktus danties pulpos audinius bei mikroorganizmus. Dažniausiai gydymas atliekamas nuskausminus. Pragręžus danties vainiką surandami vienas ar keli šaknies kanalai. Priklausomai nuo to, koks yra dantis, šaknų kanalų skaičius gali būti nuo vieno iki keturių ar net daugiau. Kanaluose esantys uždegimo apimti audiniai pašalinami. Po to kanalai dezinfekuojami. Kitų apsilankymų metu dantų šaknų kanalai dar kartą valomi, dezinfekuojami ir plombuojami – užpildomi gutaperča (gaminama iš tropinių medžių, augančių Azijoje bei Australijoje) ir specialiu cementu (sileriu).

Užpildžius kanalus danties vainikas plombuojamas arba protezuojamas priklausomai nuo jo pažeidimo laipsnio. Krūminius dantis ir kaplius po endodontinio gydymo, dažniausiai rekomenduojama protezuoti, nes jie dažniau lūžta.


Kas yra viršūninis periodontitas?

 

Jei negydomas arba nekokybiškai gydomas danties pulpos uždegimas, infekcija per šaknies viršūnę išplinta į aplink danties šaknį esančius audinius – periodontą, kaulą.


Kaip diagnozuojamas viršūninis periodontitas?

 

Skundžiamasi padidėjusiu danties jautrumu sukandant, kramtant maistą, maudžiančiu, buku skausmu. Dėl uždegimo plitimo į periodontą dantis gali būti tarsi iškeltas, galimas dantenų patinimas. Rentgeno nuotraukoje matyti paplatėjęs periodonto plyšys apie šaknies viršūnę, kaulo destrukcija, pūlinys.


Kaip gydomas viršūninis periodontitas?

 

Viršūninis periodontitas gydomas panašiai kaip ir pulpitas, bet reikia daugiau kartų atvykti į kliniką. Pirmiausiai pašalinama infekuota pulpa ar senas danties kanalo užpildas. Kanalai dezinfekuojami, į juos dedami vaistai (kalcio hidroksidas), kad paveiktų uždegimo židinį. Po to kanalai užplombuojami specialiomis medžiagomis ir danties vainikas plombuojamas ar protezuojamas.

 

Apskritai dantų šaknų kanalų gydymas yra ypač sudėtingas, reikalauja didelės patirties bei kruopštaus darbo. Naudojami labai smulkūs instrumentai, kartais specialūs optiniai prietaisai. Dažniausiai kanalai išgydomi per kelis kartus, bet gali prireikti ir daugiau apsilankymų. Kokybiškas endodontinis gydymas visomis prasmėmis kainuoja brangiau. Todėl profilaktika – gera burnos higiena ir reguliarus lankymasis pas odontologą, visada atsiperka.

 



Specialistai Kontaktai Registracija internetu