LT EN RU

Cirkonis ir cirkonio oksido keramika šiuolaikinėje odontologijoje

 

       Dantų protezvime labai plačiai naudojamos įvairios keramikos rūšys. Viena iš jų – cirkonio oksido keramika. Šiuo metu tai pati stipriausia balta medžiaga, naudojama odontologijoje, pasižyminti geromis estetinėmis sąvybėmis ir puikiu biosuderinamumu.

       Cirkonis- tai metalas, cheminėje elementų lentelėje žymimas Zr ir yra greta titano (Ti). Jis priklauso titano metalų šeimai ( titanas, cirkonis, hafnis ). Gamtoje grynas nerandamas. Išgaunamas iš cirkono (ZrSiO4) ir badelito (ZrO8) mineralų. Daugiausiai, apie 80%, šių mineralų iškasama Australijoje, Pietų Afrikoje, JAV. Taip pat randama Brazilijoje, Rusijoje, Kinijoje. Ypač daug cirkonio oksido savyje turi badelitas, bet jis gana retas ir daugiausia randamas Brazilijoje, Floridoje (JAV).  Cirkonio keramika gaunama metalurginio Kroll proceso metu. Jo pabaigoje gaunami balti cirkonio oksido milteliai (tai jau ne metalas, o keramika). Cirkonio oksidas naudojamas įvairiose srityse: lėktuvų, variklių, dažų, elektronikos ir kt. gamybos pramonėje. Juvelyrikoje iš jo gaminami dirbtiniai deimantai.  Dantų protezų gamybai nuo seno naudojami įvairūs metalų lydiniai (chromo - kobalto, nikelio - chromo, aukso – platinos - paladžio ir kt.).Metalinis (auksinis), metalokeramikinis, cirkonio oksido keramikos vainikėlis

       Burnoje dantų protezai nuolat kontaktuoja su seilėmis, yra veikiami rūgščių, temperatūros pokyčių. To pasekoje vyksta korozija - metalų irimas, ir į virškinimo traktą patenka šių metalų jonai. Patekę į žmogaus organizmą, jie gali sudaryti įvairius junginius ir įtakoti biocheminius procesus. Tai ypač pabrėžia homeopatija. Todėl protezuojant dantis, rekomenduojama vengti skirtingų metalų rūšių naudojimo burnoje. Tuo tarpu cirkonis, kaip ir titanas, iš kurio gaminami dantų implantai- puikų biosuderinamumą turinti ir labai atspari korozijai medžiaga. Cirkonio oksido keramika itin tinka alergiškiems žmonėms ir ieškantiems sveikesnių alternatyvų.

       Sudėtingos frezavimo mašinos iš cirkonio oksido išfrezuoja dantų protezus, kurie paveikiami aukšta temperatūra ir tampa labai tvirti. Cirkonio oksido gaminių atsparumas lūžimui siekia net iki 1500 MPa ir jie mažiausiai tris kartus tvirtesni už kitų keramikos rūšių protezus.

       Dantų protezus galima gaminti naudojant tik cirkonio oksidą arba jį padengiant skaidresne - estetiškesne, bet ir silpnesne kitos rūšies keramika (lauko špato ar stiklo keramika).

       Natūralūs dantys kaule yra paslankūs, nes aplink šaknis turi raiščius, kurie veikia tarsi ,,amortizatoriai“. Dantų implantai su kaulu suauga betarpiškai - yra beveik nepaslankūs, todėl ant jų uždėtos silpnesnės keramikos (pvz. metalokeramikos) protezai dažniau trupa. Protezuojant cirkonio oksido vainikėliais tokios komplikacijos itin retos. Cirkonio oksido keramika taip pat praktiškesnė gaminant dantų protezus žmonėms, kurie dėl įtampos griežia dantimis.

       Kadangi nenaudojamas metalinis protezo karkasas (kaip metalokeramikinių protezų tveju), cirkonio oksido keramika, priklausomai nuo jos storio praleidžia daugiau šviesos. Dėl to dirbtiniai dantys atrodo daug natūraliau. Parinkus tinkamą medžiagos storį, cirkonio oksido vainikėliai puikiai užmaskuoja ir itin patamsėjusius dantis ar metalinius kaiščius.

 

CIRKONIS IR CIRKONIO OKSIDO KERAMIKA ŠIUOLAIKINĖJE ODONTOLOGIJOJE