LT EN RU

Auksinė senatvė: kad ramybės nedrumstų gendantys dantys

Senjoro gyvenimas suteikia ne tik daugiau laiko ir laisvės, bet ir... „papuošia“ įvairiomis sveikatos bėdomis ir rizikomis. Ne išimtis ir burnos ertmės bei dantų sveikata. Ką apie dantų būklę ir odontologines paslaugas svarbu žinoti senjorams?

 

Neišvengiami pokyčiai

Bėgant metams, žmogaus kūnas tampa vis labiau pažeidžiamas įvairioms sveikatos rizikoms ir komplikacijoms. Deja, dantys iki šiol yra viena labiausiai apleistų organizmo sričių. Itin svarbu senjorams priminti, kad dantų priežiūra – ne mažiau svarbi sveikatos rutinos dalis.

Senstant burnos gleivinėje bei dantyse atsiranda šie pokyčiai:

  • Dantų spalvos pokyčiai, tamsių dėmių atsiradimas. Spalvinius pakitimus iššaukia dažančio maisto vartojimas ir natūralūs pokyčiai dentine – danties kietajame audinyje.
  • Padidėjęs dantų jautrumas ir trapumas.
  • Burnos išsausėjimas, kurį sukelia sulėtėjusi seilių cirkuliacija. Dažniausiai šį pokytį nulemia vaistų vartojimas arba specifinės ligos.
  • Skonio pojūčio susilpnėjimas dėl receptoriuose vykstančių pokyčių.
  • Dantų ėduonis, kurią sukelia rūgštys, cukrūs ir angliavandeniai. Silpnėja bendras organizmo atsparumas, todėl emalio ardomieji procesai vyksta sparčiau.
  • Dantenų ligos, kurios ne tik kenkia burnos minkštiesiems audiniams, bet ir ardo kaulą, sukelia ėduonį.
  • Dantų praradimas, kurį spartina ėduonis, dantenų ligos ir kiti faktoriai.

 

Išeitis visada yra

 

Nors šimtaprocentinio išsigelbėjimo nuo dantų būklės prastėjimo bėgant metams nėra, senjorai gali užtikrinti efektyvią apsaugą nuo dantų ligų ir greitą diagnozę. Kaip? Tai padaryti iš tiesų paprasta:

 

Reguliari dantų priežiūra. Skamba nuvalkiotai? O be reikalo. Vyresniame amžiuje gali silpnėti higienos įgūdžiai. Kartais taip nutinka dėl gretutinių paciento ligų (pavyzdžiui, artrito, kuris paveikia sąnarius ir daro įtakos judesiams). Todėl priminimas vyresniems artimiesiems apie būtinybę rūpintis burnos higiena, gali gerokai prailginti komfortišką dantų ir burnos būklę. Dantis valytis šepetėliu ir dantų siūlu būtina mažiausiai 2 kartus per dieną; bent kartą per dieną burną reikia praskalauti antibakteriniu burnos skysčiu.

 

Kontaktai

 

Reguliarūs apsilankymai pas odontologą. Norint kuo geriau apsaugoti dantis nuo ėduonies ir kitų ligų, kruopštaus dantų valymo namuose neužteks. Senjorams būtini reguliarūs vizitai pas odontologą (nesergant dantų ir burnose ertmės ligomis, rekomenduojama patikra bent 2 kartus per metus). Laiku aptikus problemą, pavyks nedelsiant pradėti gydymą ir taip apsaugoti sveikuosius dantis

Sveikata – brangus turtas, kurį svarbu puoselėti, nepaisant metų skaičiaus. Reguliariai prižiūrėdami savo dantis, senjorai galės mėgautis užtarnautu poilsiu be streso.